Částečné zatmění

Inu máte pravdu, nejde. Avšak příroda je milosrdná a nechce nám brát ideály, a tak alespoň pro ty z nás, kteří si i v dospělosti udržují dětské nadšení, vytvořila drobnou náhražku - 20. března proběhlo v České republice částečné zatmění Slunce.


  Zatmění Slunce se nekoná každý den a my, studenti Gymnázia, Říčany, jakožto budoucí elita národa jsme u toho nemohli chybět. Dlouho spící a profesory žel marně probouzené nadšení pro vědu se v nás vzedmulo s ohromující silou hurikánu. Z velké skupiny uchazečů byla vybrána dvojce studentů, která byla následně zaškolena našimi fyziky znalými profesory panem prof. P. Hromasem a paní prof. M. Dekojovou v oblasti práce s dalekohledem, a byla jim stručně nastíněna problematika pozorování. Vše muselo proběhnout rychle, neboť interval 9:36-11:57, ve kterém byl úkaz pozorovatelný, neposkytoval místo pro prostoje. Za pomoci několika dalších studentů a morální podpory celé školy, která držela palce jak sledovací technice a přírodě, tak i sobě, aby přišla o co možná nejvíce hodin, byl dalekohled vynesen na školní pozemek a v jeho hledáčku bylo nalezeno Slunce. Obraz Slunce byl přes soustavu zrcadel dalekohledu a vhodně zvolený objektiv s desetinásobným zvětšením přenášen na zadní bílou stěnu poučné tabule, v jejíž druhé straně, informující o fungování říčních ekosystémů v našich zeměpisných šířkách, mohli sluncem nezaujatí studenti nalézt alespoň minimální zábavu. Ta stála vedle dalekohledu na malířském stojanu. K dispozici všem příchozím bylo (krom obrazu Slunce na desce) též několik speciálních brýlí a dva dalekohledy upravené pro pohled do tak silného světelného zdroje. Vrchol celé akce nastal v 10:45, kdy Měsíc zakrýval celých 74% obsahu slunečního kotouče. U dalekohledu v tu chvíli byla téměř celá škola a vzájemně sdílená hřejivá radost naplnila všechna srdce (nevadil ani několikastupňový pokles teploty).


     Letmým pohledem zpět se celá akce jeví jasně - zážitek to byl krásný a mnohým se jistě v jejich osobním portfoliu nejkrásnějších zkušeností vloudil mezi nejvyšší příčky. A pokud jste se snad s úkazem časově nesešli a cítíte se ochuzeni o nádherný pocit souznění s přírodou, nezoufejte - 10. 6. 2021 bude zatmění Slunce na našem území pozorovatelné znovu. 

Fotogalerie                                                                                                                                                                                                                    J. Šimon, Oktáva


Události

květen13
1. náhradní termín PZ
květen02
Didaktické testy MZ
duben30
Vysvědčení maturitních ročníků
duben24
Den Země