Exkurze do JETE

Naše nadšení, že se jedeme do Temelína podívat, nebylo pravda zprvu nijak veliké, ale díky pěknému počasí, milým průvodkyním a veselému doprovodu pana prof. Hromase a paní prof. Porschové jsme si exkurzi nakonec přece jen užili.

Pondělní ráno jsme strávili zkroucení na sedadlech autobusu mířícího k Temelínu. Po dvou hodinách jízdy nám najednou přímo před očima vyrostly uprostřed krajiny čtyři obrovské komíny – chladící věže elektrárny, z nichž k obloze zvolna stoupala šedá oblaka páry. Zastavili jsme u informačního centra, kde nás v kinosále uvítala naše průvodkyně. Nejprve nám pověděla něco k bezpečnostním pravidlům a poté jsme zhlédli krátký film, ve kterém nám vysvětlili princip jaderné elektrárny a z jakých částí a budov se skládá.
Pak jsme se již rozdělili do dvou skupin – jedna skupina šla rovnou do elektrárny a poté se účastnila krátké přednášky v kinosále a druhá skupina naopak. Na prohlídku elektrárny jsme dostali helmy a jmenovky s nápisem „exkurze“. Před vstupem do areálu jsme museli projít poměrně přísnými bezpečnostními kontrolami – detekcí kovů, jeden člověk musel podstoupit dokonce testy na alkohol a všichni jsme museli předložit doklad totožnosti. Pak jsme se vydali podívat se zblízka na chladící věže, na cestě ke strojovně jsme si z můstku prohlédli skoro celý areál a nakonec jsme se podívali do samotné strojovny k obrovské turbíně a kondenzátorům.
Na přednášce zpět v kinosále informačního centra jsme se podívali na pár animací, například jak se vyměňují a ukládají použité palivové články. Následně jsme měli možnost prohlédnout si tzv. mlžnou komoru, v níž lze pozorovat různé druhy přírodního i umělého radioaktivního záření.
Poté jsme se mohli občerstvit a prohlédnout si zajímavé expozice s interaktivními kvízy v areálu infocentra.

Při dvouhodinové cestě zpět jsme měli výbornou příležitost podělit se navzájem o své zážitky. Exkurzi si nakonec užili nejen naši nadšenci do fyziky a chemie, ale myslím, že my všichni jsme si domů odvezli pěkné zážitky a hlavu plnou zajímavých nových informací.

Marie Šebková, V5


C:\Users\porsc\Desktop\Fotky\Temelín\IMG_9367.JPG

C:\Users\porsc\Downloads\22404309_525840881099538_1015203513_o.jpg

C:\Users\porsc\Downloads\22369021_1573290266063508_788495668_o.jpg


Aktualita vložena 16. 10. 2017
karasek@gyri.cz

Události

květen13
1. náhradní termín PZ
květen02
Didaktické testy MZ
duben30
Vysvědčení maturitních ročníků
duben24
Den Země