Fascinující svět biochemie

Dne 8. listopadu se řada studentů z našeho gymnázia zúčastnila dne otevřených dveří pořádaného Ústavem organické chemie a biochemie v rámci Týdne vědy.    Už v 9 hodin ráno jsme přijeli před budovu ústavu, kde na nás čekal pestrý program. Absolvovali jsme hned několik prohlídek. Nejprve jsme zjistili, čím se zabývá spektroskopie. Pak nás naše průvodkyně dovedla do chemické laboratoře. Zde jsme mohli pozorovat širokou škálu pokusů demonstrujících například fungování zážehového motoru nebo princip zvýrazňovacích fix. Dále jsme si již v jiné části budovy prohlédli termity a šváby a také si kromě jiného poslechli zajímavý výklad o termitím životě a jejich společenském uspořádání i o jejich využití a výzkumu.

  Nejprve jsme se pohybovali v chemické části areálu, avšak další prohlídky se odehrávaly v jiné - biochemické. Zde jsme byli poučeni o onemocněních způsobených krevničkou, motolicí a dalšími parazity. Poslední půlhodinu jsme se dokonce dozvěděli, jak se v laboratořích vyvíjejí léčiva na chronickou hepatitidu typu B a na rakovinu.

  Jak jste z popisu našeho dopoledne mohli poznat, program byl opravdu nabitý. Z exkurze jsme si odnesli mnoho zajímavých poznatků a proto děkujeme Ústavu organické chemie a biochemie za skvělou organizaci a paní prof. Řehákové za zprostředkování.

 

Za všechny účastníky, Nikola Budovcová, Anna Ruszová a Štěpán Choutka, V5

Foto ÚOCHB


Události

květen13
1. náhradní termín PZ
květen02
Didaktické testy MZ
duben30
Vysvědčení maturitních ročníků
duben24
Den Země